Bordtennis topbillede

e-mail:
bordtennis@tune-if.dk

Tune IF startside
  

Tune IF Bordtennis menu 5

menu
Tune IF Bordtennis menu
Forside Bordtennis
Bestyrelse
Træning
Tilmelding
Referat GF 2011
Beretning GF 2011
DIVERSE
Tune IF Bordtennis menu 2
Indlæg i Klub-Nyt
Klubmesterskab
Tuborgfondet

 

Indlæg fra Klub-Nyt i juni 2007
(se indlæg i Klub-Nyt dec. 2006)

DGI’s holdturnering i bordtennis er blevet afviklet hen over vinteren, og Tune IF’s yngste spillere deltog i rækken med Puslinge B/Yngre drenge C. Resultatet blev, at Timm Nielsen og Alexander Bech fik en 2. plads (se billede A), der gav medaljer, mens Mike Flagfeldt og Martin Lentz Nielsen fik en 3. plads. 

Mandag den 7. maj afviklede vi årets klubmesterskaber, og her gik førstepladsen hos Junior/Drenge årgang 1991-94 til Casper Nielsen, mens Mark Hansen blev nr. 2 og Jonas Sand blev nr. 3 (se billede B). Hos de yngste drenge vandt Timm Nielsen (se billede C), og Mike Flagfeldt blev nr. 2. 

Afslutningen på årets bordtennis-sæson blev gennemført med masser af gode kampe på meget mærkelige borde! Opgaven var fx

-          ram ned i et plastickrus hos din modstander

-          undgå at ramme de bat, der ligger spredt ud på bordet

-          spil over net på ½ meters højde

-          spil på dobbelt så lange borde

-          spil på skæve borde

-          spil på halve borde, der står forskudt af hinanden…

Årets vinder af afslutningsturneringen blev Lars K. Hansen. Tillykke! 

Vi sluttede af med sodavand og slikposer i ”stalden”, og her uddelte trænerne en medalje til ”Årets kammerat”: Filip Højgaard Jensen (se billede D). Filip fik ros for altid at være positiv - uanset om han vinder eller taber sine kampe, altid at gå positivt ind i træningen og altid at være opmærksom på, om kammeraterne er klar, før han server i kampene.

 Bordtennisafslutning2007.jpg (30642 byte)
Filip Højgaard Jensen

Trænerne Lars Hjort, Jimmie Nielsen og Bo Jensen fik stor ros for det gode trænerarbejde og deres gode indbyrdes samarbejde.  

Alle ønskede hinanden en ”god sommer – og vi ses til august”, hvor vi dog må desværre undvære Mathias Sørensen, der flytter fra Tune, og Christian Andersen, der skal på efterskole. Vi ønsker jer begge held og lykke med alt det nye og håber, at I holder fast i at spille bordtennis. 

Sæsonen 2007-2008 begynder den 27. august. Alle børn og unge træner kl. 18-20, seniorer kl. 20-22.

Se mere om indskrivning og opstart i næste nummer af Klub-Nyt, der udkommer i uge 31. 

Rigtig god sommer til alle spillere og deres familier, trænere og bestyrelsen. Vi ses til august